Voor Eefje werd het spannende ziekenhuisbezoek even teveel
Als ouder voel je de emoties van je kind. Zeker als je weet hoe gevoelig je kind is – en hoe weinig er soms nodig is om angst alles te laten overnemen. Dit is het verhaal van Maartje, moeder van Eefje, over hoe één moment weer kracht gaf.
“Onze dochter Eefje moest onlangs naar het ziekenhuis voor het plaatsen van buisjes in haar oren en het verwijderen van haar neusamandel. In principe een kleine ingreep, maar voor ons voelde het allesbehalve klein. Eefje is zes jaar, hoogsensitief, snel overstuur en soms overweldigd door haar emoties. Tegelijk is ze ook ontzettend dapper. Dat maakt me zo trots op haar!
Opstapelen
Die dag moesten we lang wachten, omdat Eefje als laatste aan de beurt was. Hoe langer het duurde, hoe groter de spanning werd. Alles stapelde zich op en ze raakte steeds meer in de knoop met haar gevoelens. Zelf merkte ik dat er bij mij ook van alles omhoog kwam. Mijn eigen nare herinneringen aan een narcose kwamen ineens weer naar boven.
Aanvoelen
En toen, precies op het moment dat Eefje haar geduld leek te verliezen, kwamen CliniClowns Bop en Miep binnen. Ik weet nog dat ik dacht: ik ben benieuwd hoe dit gaat lopen. Eefje voelt alles feilloos aan. Als iets nep of gemaakt is, prikt ze daar meteen doorheen. Maar dit… dit was anders. Ze was in no-time gegrepen.
Clown Miep had meteen door wat Eefje nodig had. Ze maakte contact op haar niveau, met precies dat ondeugende waar Eefje zo van houdt. Eefje werd er helemaal door gegrepen en vergat bijna waar ze was. Dat is zó bijzonder op een dag die zo spannend is. Het moment raakte mij.
Door de sfeer die Miep en Bop creëerden, kon ik Eefje vlak voor de operatie goed afleiden. Het moment van inslapen vond ik zwaar. Je kind wil niet en jij moet uitleggen dat het toch echt moet. En toen ze wakker werd zag ze meteen bloed, precies het beeld waar ik vooraf al bang voor was. Eefje raakte even in paniek.
Positieve herinnering
Maar al snel zag ze de rode neus en het kaartje dat ze van de clowns had gekregen. Dat ene moment van eerder op de dag voelde ineens weer dichtbij en vertrouwd. Ik kon haar meteen ‘terughalen’ naar die positieve herinnering. We hadden het niet meer over de spanning, maar over Miep en Bop. En hoe gek en grappig ze waren.
De dagen daarna heeft Eefje non-stop over het duo gepraat. Ze zei dingen als: ‘Mama, ik vond alleen de clowns leuk’ en ‘Ik moet steeds weer aan die grappige clowns denken.’ Dat raakte me diep. Het was alsof jullie in korte tijd zoveel nare herinneringen hadden uitgewist en er warme, lichte herinneringen voor in de plaats hadden gezet.
Voor mij als moeder was het ook een enorme troost. Niet alleen afleiding, maar echte steun. Dit is niet zomaar een grappig moment; het doet écht iets. Ik ben de CliniClowns ongelooflijk dankbaar. Ga alsjeblieft door met dit prachtige werk, want het maakt echt verschil.”